Dáda a Jára

Kostkované pohádky

pro hodné děti píše Dáda KOSTKOVÁ

Jak Briketa psala s Hnědulkou a Uhlíkem dopis Ohníčkovi a Pochodni

Byla neděle ráno. Briketa se probudila v deset hodin dopoledne. Vstala z postele, koukne na hodiny - je deset hodin! Tak si řekla, že bude vstávat.

Narovnala si peřiny na matraci a pak se šla k sobě umýt. Briketa si vyčistila zuby, umyla obličej a koukla se do zrcadla, aby viděla, jak vypadá. Když se na sebe do toho zrcadla koukala, vzala si hřeben a začala se česat. Když už byla učesaná, šla do obýváku, vzala ze skříňky dopisní papír se slonem a položila ho na stolek. Pak postavila vodu na čaj a když se jí voda uvařila, zalila čaj a nalila ho do hrnků pro sebe, Hnědulku i Uhlíka. Hrníčky postavila na stůl. Potom si vzpomněla, že ještě čaj musí počkat na Hnědulkua Uhlíka, kteří ještě spali, když Briketa vstávala.

Sešla po schodech do pokoje, rozsvítila velké světlo a pozdravila děti: "Ahoj Hnědulko! Ahoj Uhlíku! Jak jste se dnes vyspali ?" Pak šla k Hnědulce a Uhlíkovi, aby je pohladila po vláskách. Když jí Hnědulka a Uhlík viděli, chtěli, aby je teta Briketa vzala a proto natahovali hned ručičky a usmívali se na tetu. Teta je odkryla, podívala se, jestli jsou suší a čistí a pak je teprve vzala z postýlky. Vzala jim také hračku, kterou měli s sebou, aby si měli s čím hrát. Pak odešla s Hnědulkou a Uhlíkem z pokoje, zhasla světlo a zavřela dveře od pokoje.

Když přišla Hnědulka a Uhlíkk tetě nahoru, posadila je do jejich sedačky, dala jim rohlík s máslem a čaj. Dala jim bryndáčky, popřála jim dobrou chuť k snídani a Hnědulka, Uhlík a teta, která měla to samé, také rohlík s máslem, mohli začít jíst.

Když teta Briketa, Hnědulka i Uhlík snídani dojedli a dopili i čaj, teta vstala od stolu, uklidila těch pár talířů a hrnků po snídani a když nádobí omyla, řekla Hnědulce a Uhlíkovi: "Hnědulko a Uhlíku, napíšeme mamince a tatínkovi dopis, aby věděli, jak se Vám tu daří, jak se Vám tady se mnou líbí a jak jsem s Vámi spokojená." Briketa došla pro tužku a pro dopisní papír, který si vyndala na stolek v obýváku, aby s dětmi mohla po snídani napsat jejich tatínkovi a mamince a začali psát. Uhlík, Hnědulka a Briketa začali psát první dopis mamince a tatínkovi.

Briketa napsala: Milí Ohníčku a Pochodni! Děti, Hnědulka a Uhlík, jsou moc hodné a spokojené. Byli jsme spoluna výstavě obrázků o čertech, v čertím cirkuse a byla jsem také s Hnědulkou a Uhlíkem v parku, kde jsem jim hrála na housle a pak jsem jim natrhala každému jednu kytičku, která měla růžový květ a zelený stonek.

Hnědulce a Uhlíkovi se u mne moc líbí, skoro pořád se usmívají a dávají pozor co jim vyprávím.

Také jsme jeli včera, v neděli, autobusem na tu výstavu obrázků.

Obě děti Vás moc pozdravují a moc se na Vás těší. Asi s nimi budu muset přijet, pak Vám zavolám. Ale nejspíš to bude ve středu.

Mějte se zatím hezky! Zdraví Vás Vaše Briketa, Hnědulka a Uhlík.

Briketa dopis dopsala, dala ho do obálky, napsala na něj pražskou adresu, nalepila na něj známkua šla Hnědulce a Uhlíkovi pro věci na ven do pokoje.

Oblékla Hnědulce a Uhlíkovi čepici, rukavice a bundu, oblékla také sebe a šla s nimi hodit mamince a tatínkovi dopis, aby jim došel co nejdřív, aby Ohníček a Pochodeň věděli, že jsou v pořádku. Když došli k oranžové schránce, hodili do ní Hnědulka a Uhlík s tetou Briketou dopis a šli zpátky.

Když přišli domů, Briketa Hnědulku a Uhlíka svlékla, sundala jim bundy, čepice a rukavice a položila je na sedačku, kde Hnědulka a Uhlík usnuli, než teta Briketa uložila věci do skříňky. Briketa se vrátila do obýváku a viděla, že Hnědulka a Uhlík spí a tak jim došla jim do pokoje pro deku a nechala je spát.

Zatímco děti spaly, teta Briketa vyprala prádlo, vytřela podlahy a udělala všechno, co potřebovala udělat. Hnědulka a Uhlík spali dost dlouho, skoro až do večera. Teta viděla, že děti pořád spí a že už je moc hodin a tak jim nachystala večeři - piškoty a puding, které mají Hnědulka a Uhlík moc rádi. Když to teta dovařila, dala puding do ledničky a šla připravit Hnědulce a Uhlíkovi čisté prádlo a koupelnu aby - až se děti vzbudí - je mohla vykoupat.

Briketa už měla všechno připravené a napouštěla vodu do vany když se probudil. Po něm se probudila Hnědulka. Briketa jim dala trošku napít, protože Uhlík s Hnědulkou měli žízeň. Teta Briketa položila hrníčky od čaje do dřezu, odkryla děti a začala je pomalu svlékat.

Svlékla nejdřív Hnědulku, pak pustila Uhlíkovi rádio, aby se nenudil, než teta vykoupe Hnědulku. Viděla, že Uhlík je spokojený a nic nepotřebuje. Vzala Hnědulku a dala jí do koupelny do vany do vody. Umyla jí tělo i hlavičku, utřela jí osuškou a oblékla jí čisté prádlo, na kterém měla obrázek kytičky a obrázek zajíčka. Učesala jívlásky a odnesla jí do obýváku, kde jí posadila na její sedačku a pak ji přikryla dečkou, aby Hnědulce nebyla zima.

Vzala Uhlíka, svlékla ho a odnesla do koupelny, kde ho položila do teplé vody. Uhlíkovi se to moc líbilo a protože Briketa viděla, že má Uhlík radost, dala mu do vody hračku, se kterou siUhlík ve vodě hrál. Uhlík si pohrál, teta mu umyla hlavičku i tělíčko a pak ho vyndala z vody. Osušila ho a dala mu čisté prádlo, na kterém měl velkou houbu, která měla obličej a smála se na Uhlíka. Briketa Uhlíka ještě učesala, zhasla v koupelně a odnesla ho do obýváku na sedačku. Odkryla Hnědulku, aby mohla posadit Uhlíka vedle ní a pak zase Hnědulku i Uhlíka přikryla.

Došla pro pudingy do ledničky a dala Uhlíkovi a Hnědulce večeři. Hnědulka se při večeři hrozně smála, protože měla puding ráda, iUhlík se tvářil hrozně spokojeně a snědl puding dřív než Hnědulka. Hnědulka s Uhlíkem dojedli večeři a Briketa jim umyla pusy, které měli odpudingu. Potom vzala Uhlíka a Hnědulku do postýlky, protože byli už unavení. Dala jim pusu na dobrou noc, přikryla je dekou a odešla z pokoje a šla uklidit nahorů věci, které si vyndala pro Hnědulku a Uhlíka. Nakonec uklidila věci na koupání ašla umýt nádobí.

Když Briketa uklidila u sebe doma věci po koupání i nádobí, vyndala si polévku, ohřála si jí, dala si k ní rohlík a sedla si ke stolu a začala jíst. Měla už hrozný hlad, proto tu polévku snědla všechnu. Umyla nádobí po sobě, vypila čaj, koukla se na zprávy a na zajímavý film o zvířatech, která žila v zoologické. Film o zvířatech v zoologické skončil, Briketa vypnula televizi, umyla se a vyčistila si zuby a šla spát k Hnědulce a Uhlíkovi do pokoje. Natáhla se na matraci, přikryla se peřinou, narovnala si pod hlavou polštář a rychle usnula, aby načerpala síly na příští den.

O KRÁSNÉM ŽIVOTĚ MOJÍ ŠNEČÍ HOLČIČKY SEDMIKRÁSKY
POZOROVÁNÍ BRAMBORY
SNY O LIDECH, ZVÍŘATECH A OBYČEJNÝCH VĚCECH
KRÁTKÉ POHÁDKY Z OBYČEJNÉHO ŽIVOTA
PODZIMNÍ POHÁDKY
ZIMNÍ POHÁDKY
POHÁDKA O SKŘÍTKU JARŇÁČKOVI
JAK ŽIJE ČERTÍ RODINKA
ČERTÍ RODINA NA CESTÁCH
ČERTÍ RODINA JE ZASE DOMA
JAK ŽIJE ČERTÍ RODINKA 2
O AUTORCE
MALÍ ČERTÍCI POZNÁVAJÍ SVĚT

Ozvala se teta Briketa

Probuzení u tety Brikety

Další den u tety Brikety

Další den u tety

Jak Briketa psala s Hnědulkou a Uhlíkem dopis Ohníčkovi a Pochodni

V pondělí ráno

V úterý

© Daniela Kostková 2003 - 2005                            Úvodní stránka