Dáda a Jára

Kostkované pohádky

pro hodné děti píše Dáda KOSTKOVÁ

Skřítek Jarňáček se vydává na cestu

Skřítek JarňáčekBylo jarní ráno, venku začínalo svítat a pomalu se probouzelo i sluníčko na nebi. Probouzel se i skřítek Jarňáček. Protáhl se ve své dřevěné postýlce. Dovnitř do chaloupky mu svítilo krásně oranžovožluté sluníčko. Jarňáček viděl, jak je venku hezky a vstal z postýlky. Omyl si oči a zjistil, jak je na světě krásně. Když se pořádně probudil, začal mít radost z nového dne a den se mu hned začal dařit.

Nachystal si snídani a vynesl si ji na terasu svého domku. Potom si sedl ke stolu a začal snídat. Přitom si četl noviny, aby se dozvěděl, co je ve světě nového a aby byl zase chytřejší než dřív.

Jarňáček hrozně rád pomáhal skřítkům ve své říši a teď se zrovna dočetl, že bude slavnost všech skřítků a hned se rozhodl také přihlásit. Dosnídal a umyl si po sobě nádobí od snídaně. Hned potom si vzal skřítkovský batůžek, do něj si dal nějaké jídlo a pití, vzal si knížku "O skřítkovském divadle", oblékl se a zamkl dveře malinkými klíči pro skřítky a vydal se na dalekou cestu.

Šel několik dní a také nocí, přes několik lesů, vysokých kopců, a stále nemusel odpočívat. Ale když už šel třetí den, začal být skřítek Jarňáček unavený. Sedl si na trávu, vždycky na chvíli, vyndal si z batůžku knížku "O skřítkovském divadle" a četl si ji. Tak ho napadlo, že by mohl být právě tím skřítkem, který byl popisován v knížce: ten přemýšlel několik dnů a nocí, co by mohl ostatním skřítkům zahrát za divadlo. Když to vymyslel, vydal se na cestu, která mu trvala 5 dní a 5 nocí.

Jarňáček konečně přišel k veliké louce, na které stál veliký zámek. V tom zámku žilo několik skřítků pohromadě, i s malými skřítky. Skřítek Jarňáček přišel do zámku. Bylo tam asi 10 místností. Ta desátá místnost byla nejmenší a bydlely v ní děti všech skřítků ze zámku. Jarňáček vešel do zámku a slušně pozdravil, podal si se všemi ruku a šel za dětmi všech skřítků do nejmenší komnaty. Každému skřítkovi na přivítání řekl jednu malou pohádku na usnutí, aby nepotřebovali maminku ani tatínka.

Protože všechny skřítkovské děti po Jarňáčkově pohádce usnuly, Jarňáček byl hrozně rád, že skřítkovské děti nepotřebují ani maminku, ani tatínka a že se umí o všechny děti tak dobře postarat. Jarnáček všechny děti uspal a šel to říct do největší komnaty na zámku všem skřítkům, chvíli se s nimi potěšil a pak jim popřál dobrou noc. Hlavní skřítek zámku Jarňáčkovi ukázal komnatu, kde může spát. Jarňáček všem poděkoval a šel si lehnout do postele. Sundal si skřítkovskou čepici, skřítkovské kalhoty a skřítkovské tričko, vzal si na sebe pyžámko se skřítky a sotva si lehl na polštář a přikryl se peřinou, hned zavřel oči a nechal si zdát skřítkovské sny.

O KRÁSNÉM ŽIVOTĚ MOJÍ ŠNEČÍ HOLČIČKY SEDMIKRÁSKY
POZOROVÁNÍ BRAMBORY
SNY O LIDECH, ZVÍŘATECH A OBYČEJNÝCH VĚCECH
KRÁTKÉ POHÁDKY Z OBYČEJNÉHO ŽIVOTA
PODZIMNÍ POHÁDKY
ZIMNÍ POHÁDKY
JAK ŽIJE ČERTÍ RODINKA
ČERTÍ RODINA NA CESTÁCH
ČERTÍ RODINA JE ZASE DOMA
MALÍ ČERTÍCI POZNÁVAJÍ SVĚT
JAK ŽIJE ČERTÍ RODINKA 2
O AUTORCE
POHÁDKA O SKŘÍTKU JARŇÁČKOVI

Skřítek Jarňáček se vydává na cestu

Druhý den skřítka Jarňáčka na zámku

Jarňáček a celý zámek odpočíval po oslavách

Probuzení dalšího dne

Jarňáček dal skřítkům dárek

Jarňáčkovo rozloučení na zámku

© Daniela Kostková 2003 - 2005                            Úvodní stránka