Dáda a Jára

Kostkované pohádky

pro hodné děti píše Dáda KOSTKOVÁ

Pozorování brambory
15. 4. - 18. 9. 2002

15. dubna

V 8.15 jsem zasadila bramboru do květníku a zalila jsem ji.

16. dubna

Zálivka

18. dubna

Zalito

19. dubna

Brambora už klíčí, zalito.

22. dubna

BramboraBrambor v květináči začal růst, už je zelený a dnes je poprvé vyfocen. Vodu má ještě od pátku, protože dostal plnou misku. Měří (na výšku) 3,5 cm. Večer výška 4 cm.

23. dubna

Dneska už má 5,5 cm (ráno). Vody má ještě pořád dost.

24. dubna

Dneska má brambora 11,5 cm (večer) a vody má ještě dost.

25. dubna

Ráno - kytka měří 13 cm. Má vlhkou hlínu. Večer - výška 15 cm.

29. dubna

BramboraRáno výška 24 cm, brambora vyrostla do výšky, má spoustu větších listů, dnes zalita. Focení.

30. dubna

Dopoledne výška 26 cm. Trochu se narovnala, vody má dost. Má 10 listů včetně těch nejmenších.

3. května

Brambora měří 30 cm, je trošku zalitá a má větší listy.

6. května

Brambora měří 39 cm, má velké listy a dnes byla zalitá. Je stále hezká.

9. května

Měří 41 cm, ráno zálivka, spodní listy začínají trochu vadnout a lehce žloutnout.

14. května

Měří 47 cm, zalito. Listům odspodu zasychají konečky. Vlivem domácího prostředí je brambora tenká a vysoká, málo stabilní. Je podepřená tyčkou.

15. května

Měří 49 cm. Brambora by měla trochu vyschnout, aby se jí zastavil růst a nevypadla z květníku. Zalít za 2 až 3 dny.

17. května

Brambora měří 52 cm. Je trošku nakloněna na levou stranu, nahoře rostou nové lístky. Dolní lístky jsou mírně zaschlé na špičkách. Hlína je dost vlhká, na povrchu se tvoří oranžový mech, což je známka přelití. Z hlíny vyrůstá tráva, která je tam ovšem již zhruba 14 dní. Jinak prospívá celkem dobře.

24. května

Brambora má 69 cm, prospívá dobře. Upadl jí 1 list dole a byla zalitá.

27. května

BramboraBrambora má 76 cm, byla zalitá a dneska se fotila.

29. května

Brambora měří 82 cm. Hlína je stále mokrá.

31. května

Výška 89 cm. Trochu zalitá. Vrcholek se točí k oknu, byla proto otočena. A kolíčky přendány dopředu.

3. června

BramboraVýška 100,5 cm, stále mokrá. Pootočena směrem od okna kvůli narovnání se. Fotografována.

4. června

Výška 101,5 cm. Už se narovnala. Rostlina prospívá velmi dobře. Má dobře zelené listy a zatím nejeví známky žádných škodlivých vlivů.

6. června

Výška 107 cm. Musela jsem ji znovu přivázat na dalším místě - je moc vysoká a mohla by se zlomit. Zasychají spodní listy. Je vlhká. Má se čile k světu!

10. června

BramboraMěří 110 cm. Dnes zalita. Dostala novou tyčku aby měla po čem růst. Do výšky! Stále jsou oschlé spodní listy na špičkách. Jinak brambora prospívá. Focení.

11. června

117 cm, vlhká půda.

13. června

Brambora má stejnou výšku jako předevčírem, 117 cm. Dnes je zalitá. Myslím si, že by mohla začít kvést, protože se trošku zmírnil růst. Domnívám se, že zmírnění růstu značí, že brambora utváří v zemi bramboru k jídlu!

17. června

BramboraBrambora je dnes focena a zalita. Měří 128,5 cm.

Daří se jí výborně!

18. června

134 cm. Pootočena, zalita.

21. června

Brambora má 139 cm. Je mokrá. Prospívá a ukazuje létu svoji krásu.

25. června

Brambora dnes měří 149 cm. Úplně dole raší dva nové lístky. Vypadá velmi dobře a je krásně zelená.

28. června

Moje záhadná brambůrka která asi nikdy nepřestane růst, měří 154,5 cm. Začínám mít pocit, že se nikdy nezastaví (co se týká růstu). Stále doufám, že během prázdnin začne mít náznaky ke květu. Dnes jsme ji také zalily.

1. července

Brambůrka zůstala sama, protože její pěstitelka Dáda na 14 dní odjela, ale zdá se, že si z toho nic nedělá a vesele míří ke stropu. Dneska má 158 cm.

10. července

Opět vyrostla, měří už 173 cm a byla přivázána úplně na konci tyče, která ji udržuje rovnou. Jeden list dole úplně zežloutl a pět dalších je také uvadlých ale jinak je krásně zelená a měla by už snad brzy kvést. Je slušné horko, takže dneska byla 2x zalitá.

14. července

180 cm!!! Mírně ztratila svou jasně zelenou barvu a především dole začíná žloutnout. Co je ale hlavní, úplně nahoře na samém vrcholku se objevil květ, ještě sice nerozvitý, ale brzy se určitě otevře. Zalít dnes nepotřebuje.

16. července

Brambora měří 188 cm. Vyrostla do veliké výšky a je trochu stočená. Dělá nám velkou radost, protože dneska ráno jsme objevily, že poupata se rozevřela!

17. července

BramboraBrambora zalita, vyfoceny květy. Je stále zatočená ke světlu. Upadl jí list.

18. července

Výška 190 cm. Má šest květů. Jsou bílé se žlutým středem a má další poupata. Vypadá celkem zeleně. Raduje se z velkého bramborového života.

25. července

Brambora začíná odzdola žloutnout, upadly asi dva listy. Kromě toho dolejška vypadá dobře, je stále hezky zelená a nahoře má pořád dva květy.

29. července

BramboraBrambora už se od minulého pondělí neměří, protože už je úplně do stropu a už jí nestačí ani svinovací metr. Zapisuje se jenom její krása a změny na ní. Už má do půlky uvadlé listy, které jí sundávám, pokud to jde. Nahoře vypadá ještě moc krásně, pod stropem je zahnutá do roviny. Už nemá vůbec žádný květ. Focení.

1. srpna

Dneska jsme bramboru trochu upravily, protože jsem měla pocit, že by se mohla zlomit a spadnout dolů. Nahoře jsme ji přivázaly k očku na záclonové konzole. Jsem přesvědčená, že se za chvíli bude plazit znovu dál, jako do včerejška. Také jsme jí obraly oschlé listy aby byla stále hezká.

6.srpna

Bramboře byly sundány suché listy, aby ještě chvíli ukazovala svoji krásu a  krásnou zelenou barvu, než se se mnou úplně rozloučí. Odhaduji bramborový život na měsíc až dva. Měří 210 cm.

19.srpna

BramboraMoje veliká rostlina je otočená do okna, odkud visí dolů. Sundávám občas suché listy. V hlíně je vidět brambory (světlezelené). Vyfotografovali jsme ji.

26.srpna

Brambora má stále zelené listy. Má se stále čile k světu. Zelené brambory jsou stále v květníku a čekají na svojí správnou barvu.

27.srpna

BramboraBrambora je zalitá, má stejnou podobu jako včera. Byly jí odebrány suché listy. Na stonku až dole vyrůstá další tmavozelený stonek s malými listy. Vyfotili jsme to. Větší část hlavního stonku je už holá.

5. září

Brambora zalita. Nemá už tak hezké listy jako dřív, což je přirozený vývoj u brambory ať už pěstované doma, nebo venku. Suché uschlé listy jí byly odebrány. Dolní výhonek brambory zase během dvou dnů povyrostl, jeho listy jsou výrazně tmavší, než zbývající listy v horní části rostliny.

11. září

Bramboře byl přivázán výhonek dole u stonku, protože byl přepadlý přes květník. Nahoře začala rostlina hnědnout.

18. září

Dnes jsme se, Petrovice a já, rozloučily s mojí tuze velkou bramborou. Rozhodla jsem se tak po několika dnech, kdy už nebyla moc hezká a už byla zlámaná na několika místech. Nechtěla jsem jí trápit a v 18,00 jsem ji nechala vyndat z květníku. Rostlina měla v hlíně dvě malinké brambůrky velikosti asi tak cvrnkacích kuliček. Jedna byla hnědá, druhá žlutá a ta žlutá měla malý klíček.

A tím skončily moje zápisy o mé - dnes skoro půlroční - bramboře.

O KRÁSNÉM ŽIVOTĚ MOJÍ ŠNEČÍ HOLČIČKY SEDMIKRÁSKY
POZOROVÁNÍ BRAMBORY
KRÁTKÉ POHÁDKY Z OBYČEJNÉHO ŽIVOTA
SNY O LIDECH, ZVÍŘATECH A OBYČEJNÝCH VĚCECH
PODZIMNÍ POHÁDKY
ZIMNÍ POHÁDKY
POHÁDKA O SKŘÍTKU JARŇÁČKOVI
JAK ŽIJE ČERTÍ RODINKA
ČERTÍ RODINA NA CESTÁCH
ČERTÍ RODINA JE ZASE DOMA
MALÍ ČERTÍCI POZNÁVAJÍ SVĚT
JAK ŽIJE ČERTÍ RODINKA 2
O AUTORCE
© Daniela Kostková 2003 - 2005                            Úvodní stránka