Modeláři na Nesvačilech

… co (a jak to) bylo

Setkání samokřídel a experimentálních modelů

26. května 2001


Neuvěřitelné! Tentokrát nám přálo počasí! Když jsme se odvažovali postavit na ranní kávu (vše bylo připraveno), ozvalo se vrčení a na dráze letišťátka přistáli dva motoroví stánkař, tedy rogalisté. "Prý je tu setkání samokřídel, tak jsme tu!" Pio nich dorazili další - nejvzdálenější z Vyškova.

Po desáté začalo oficiální předvádění. Od prvních letů se mi jevilo, že nejžhavějším kandidátem na titul Laureát setkání bude Lubomír Klement s mírně šípovým elektrickým samokřídlem, létajícím nesmírně klidně, elegantně a přitom bych si dovolil prohlásit i výkonně. Aniž bych kolegy v porotě ovlivňoval, volba byla nakonec opravdu jednomyslná.Také druhý Klementovic model - klasické prkno - létal skvěle. Pár prken jsem již po obloze proháněl a atk smekám před uspořádanými lety na zádech s navazujícím tlačeným půlpřemetem!

Pánové z firmy Telink zářili se svými Mini Tornády a posléze naučili i Tornádo svahové (standardní velikosti) vrhat se do vzduchu silou gumového praku.

Velmi pěkné modely Kačer přivezli od Plzně pánové Bezděk, Tícha a Hauser. Deltička o rozpětí 650 mm sviští se "čtyřstovkou" a upravenou vrtulí APC na snad až devět článků neuvěřitelně! (Pěkně.)

Kromě samokřídel byl k vidění Kwik Fly (tuším) Karla Ziky, známý hornoplošník Standy Čecha, opatřený zbrusu novým dvouválcovým brusem Zenoah o zdvihovém objemu 80 cm3 a další "normální" modely včetně žákovského upoutance.

Troufnu si tvrdit, že tentokrát to vyšlo.

Vladimír Hadač

LubomirKlement.jpg (61934 bytes) Laureát setkání Lubomír Klement. Model Shadow má rozpětí 1680 mm, letová hmotnost s motorem Mega Mini 7E a osmičlánkovou baterií činí 1900 g

Telink.jpg (46249 bytes) Telink Team v akci (třetí Mini Tornádo se mi do záběru nějak nevešlo). Kombinace jednotky s motorem třídy 280 s nerozbytným křídlem je opravdu velmi vděčná