Modeláři na Nesvačilech

… co (a jak to) bylo

Vícemotorový víkend

6. října 2001


Původně byla tato akce míněna jako setkání modelů, poháněných dvěma a více motory, jedno zda spalovacími, elektro- či gumovými. Asi týden předem mi na mysli vytanul nový výklad názvu: Vícemotorový víkend je takový, při němž se na jednom letišti sejde více motorů.Protože se nikdo neozval, co že to vlastně má být, ani se mi nechtělo letišťátko chystat. Kolegové ale trvali na tom, že se bude létat. Dobře udělali. Tato sobota totiž nakonec patřila do kategorie, kterou označuji "DEN NAVÍC".

stan.jpg (43513 bytes) Začátek nevypadal příliš nadějně - sice už v půl desáté byla na letišťátku dvě auta s účinkujícími a návštěvníky (50:50), dohlednost ale nic moc - jen s bídou bylo zahlédnouti nad ojíněnou trávou větrný pytlík...

DuoFS.jpg (31254 bytes) DuoFSc.jpg (52504 bytes) DuoFSb.jpg (68064 bytes) Posléze dorazili i kamarádi a v první díře v mlze dokonce i odstartovali. Aby dostál původnímu zadání, jako první vyrazil k nebi František Sýkora s dvoumotorákem, učiněným z klidoletu firmy SOFT-MODEL. Na implantovanou kuprextitovou traverzičku umístil dva MIGy-280, čímž vzniklo parádní polétátko.

KZ.jpg (72994 
bytes) Vzrůstající teplota a zlepšující se viditelnost dohnala Karla Ziku, že si zajel pro letitého akrobátka Kwik Fli a po chvíli trápení se s nastavením motoru (asi něco na té péči o pohonnou jednotku a palivo přece jen bude) létal se stále se zkracujícími se přestávkami.

JB2.jpg 
(29809 bytes) JB3.jpg 
(33733 bytes) JB4.jpg 
(64391 bytes) K vrcholům dne patřily lety opravdového dvoumotoráku, s nímž přijel Jaroslav Bartůněk z Prahy. Jeho A-10 Thunderlbolt váží necelého půldruhého kilogramu, v čemž je i osm článků 1,7 Ah. Pohon obstarávají nikoli dmychadla, ale dvě pravé a obyčejné "čtyřstovky" s vrtulemi Graupner 6/3 zkrácenými tak, aby se vešly... Skvělý zvuk, krásné létání, prostě Jarda se stal Laureátem vícemotorového víkendu, o čemž se ovšem dozvídá až takto.

stan2.jpg (53820 bytes)Po prvních dvou hodinách létání vyhládlo - takto jsme si my, co spolu mluvíme, užívali

Mik.jpg 
(43998 bytes) Pan Mikulka patří ke stálým návštěvníkům našeho letišťátka. V týdnu zalétal nový elektrolet, který ale dnes skončil v poli. Příčina je ze snímku patrná - stačilo zatáhnout za konec antény vysílače...

DepoV.jpg (56351 bytes) Vznešeně se tomu dá říkat depo či stojánka.

Trojvlek.jpg (34916 bytes) Přestože to není úplně patrné, pan kolega neřídí Z-37 s trojvlekem blaníků (nácvik na nedělní oslavy desátých narozenin letecké školy BemoInvest), ale kousek vlevo (mimo záběr) letící Pluto - slzu jsem zamačkával...

Klido1.jpg (71557 bytes) Klido2.jpg (53336 bytes) Klido3.jpg (30905 bytes) Klido4.jpg (32641 bytes) Klido5.jpg (30047 bytes) Klido6.jpg (28754 bytes) Když to opravdu nefoukalo, tak jsme si užívali skutečných pomaloletů - dva Blérioty a jedna variace na Demoiselle. Čirá radost!

Spoustu dalších modelů a jejich pilotů jsem jaksi nějak nevyfotografoval. Skutečností je, že se létalo prakticky až do tmy, třísek bylo minimálně, dobře skončil i jeden zálet. Ředitel velkého letiště si večer mnul ruce - takový provoz nebývá ani u nás na Benešově běžný a pokladnička se mu plnila přistávacími poplatky. Přitom jsem přesvědčen, že jako modeláři jsme nijak nepřekáželi a nezavdávali příčiny ani notorickým reptalům. Velkým éroplánům jsme prostě včas uhýbali, aniž by nás to nějak zvlášť omezovalo. Prémií nám bylo sledování nácviku skupiny blaníků, akrobacie na Z-142, návratu Kuňkadla z jakého natáčení a úplně nakonec trénink BemoBoxu, tedy čtyřka zlinů.

Vladimír Hadač, 6. 10. 2001