Modeláři na Nesvačilech

… co (a jak to) bylo

Jak jsme otevírali

Neděle 25. dubna 1999


Na poslední dubnovou jsme naplánovali na naše modelářské letiště první akci - miniveletrh Předveď a prodej. Měla úspěch ještě než se uskutečnila. Již v sobotu totiž dorazili první zájemci. Nás ale nevyvedli z míry, měli jsme ještě dost práce. Vše jsme ale stihli a v neděli ráno jsem asi v půl sedmé (ráno - dovedete si představit, co v tuhle hodinu dělají na letišti zajíci? Já to ani netušil...) mohl přivítat prvního návštěvníka, pana Čecha (z Kladna či Kolína?). Jak se oteplovalo, začínalo se parkoviště plnit, přibývaly i stánky prodejců a tak jsem mohl v určený čas (opravdu jen s drobným skluzem) uvítat starostu města Bystřice pana Pavla Chlístovského (v obleku), ředitele letiště Benešov pana Jaromíra Fatku (v modrém) a pěkných pár stovek návštěvníků. Po zdravicích pan starosta zakniploval a spustil motor (Speed 400) v éroplánku, jehož vrtulí Michal Košátko (v červeném a v dáli) přeseknul pásku (toaletní papírovou). Potom Petr Herold bouchnul bublinky, které se nedaly pít a tak jsme jimi pokřtili travnatou dráhu.

Starosta1.jpg (6624 bytes)Paska1.jpg (9531 bytes)Krest1.jpg (13372 bytes)

Prvním účinkujícím letové části byl Karel Bambula se synem a akrobatickým dvouplošníkem Ultimate, který oba proháněli směle a zručně. S modelů se spalovacím motorem se mi nejvíce líbil hornoplošník Boby Standy Čecha (obrázek vlevo), poháněný motorem ZG 32, který Standa jako oficiální zástupce ten den nabízel za nebývalou akční cenu. Pěkné byly i cvičné modely z PANAIRu, tedy to, co s nimi pánové předváděli. Milých bylo i pár elekter. Škoda, že většina nabízejících se spokojila s vystavením modelů, asi měli strach s létání. Možná nepříznivě působil i poplatek za předvádění, protože během Šťastné hodinky před polednem (zadarmo) bylo na nebi přece jen trochu plněji. Slibuji, že příští rok bude předvádění zdarma (tedy spíše v ceně prodejního místa).

Kromě uvedených oficiálních hostů se během dne na letišťátku objevili třeba tajemník Svazu modelářů ČR Mirek Navrátil, zástupci jinak oficiálně nezúčastněných firem, představitelé konkurenčních letišť, prostě pestrá a slušná společnost. Dorazil také náš delegát v CIAM FAI Ota Šaffek s významným britským modelářským obchodníkem, který prý naříkal, že je něco takového na Albionu ještě nenapadlo. (Zato ale dali světu třeba whisky, tak co...) Až na drobné kazy (fronta u buřtů - kdo ale mohl tušit, že bude taková návštěva, občas drobná letecká nekázeň) to podle mého byla skvělá neděle. Po poledni spadlo trochu vody, což většinu návštěvníků ponouklo k cestě domů, takže jsme i vcelku v pohodě vše uklidili.

Cexh1.jpg (19190 bytes)Stanek1.jpg (14155 bytes)Stanek2.jpg (12482 bytes)

Díky všem, kteří již od loňska či aspoň v posledních hodinách pomáhali, abychom letiště mohli otevřít. Zde jsou jména aspoň několika z nich: Karel ZIKA, Jaromír FATKA, Michal KOŠÁTKO, Petr MAREŠ, Filip DÁŇA, Petr FATKA.

Modelářské letiště Nesvačily tedy existuje, o čemž se můžete prakticky kdykoli přesvědčit i vy. Přijeďte si zalétat či aspoň podívat - je tam opravdu pěkně.

Vladimír Hadač