Modeláři na Nesvačilech

… co (a jak to) bylo

Předveď a prodej pošesté

Neděle 25. dubna 2004


Akce je jedním z prvních větších jarních modelářských setkání a tak je vhodnou příležitostí pro ty, kteří ještě nemají jasno, s čím si budou v daném roce na letištích užívat. Cestu do Bystřice u Benešova tak vážily stovky automobilů bez ohledu na vysloveně vražednou povětrnostní kombinaci - chladno, občas padající vodu a hlavně čerstvý vítr, navíc z hlediska letišťátka toho nejnevhodnějšího směru.

První prodejní stánky se na ploše objevily jen krátce po sedmé hodině, při oficiálním zahájení v půl desáté bylo prakticky plno. Nejen na zemi. Piloti totiž naplno využívali možnosti představit své výtvory návštěvníkům v akci. Pořadatelé nedělají rozdíl mezi továrními piloty a modeláři, kteří potřebují uvolnit skladovací prostory. Díky tomu je škála předváděných modelů opravdu široká - od "vikslajvantových" školních polétadélek po prototypy novinek renomovaných i zatím méně známých výrobců, s elektrickými i se spalovacími motory. Návštěvníky tedy těšily třeba polomakety vojenských strojů z produkce EPP Air Force, Raškovic L-200 Morava (ta menší, špejlová), akrobacie modelu Alliance Zbyňka Švagra, malý elektrovrtulník Rambo... Došlo bohužel i na neštěstí při kolizi přistávajícího elektrovětroně s připravovaným gumicukem - příště se již pořadatelé prostě nebudou spoléhat na odpovědnost a ohleduplnost pilotů.

Předváděné modely či piloti tentokrát nijak oficiálně hodnoceni nebyli. Zřejmě největší pozornosti se ale těšil nový MiG 15 společnosti Alfa Model, kterého ing. Alfery předváděl hned ve dvou exeplářích. Model o rozpětí třičtvrtě metru není z pochopitelných důvodů opatřen podvozkem a tak jeho tvůrce představil i provozní novinku: kromě nouzového přistání se "zataženým" podvozkem dokáže model i "nouzový" vzlet! Zlí jazykové tvrdí, že tento způsob vydání se do vzduchu, k němuž opravdu není nutné modelu dodávat žádný vnější impuls třeba katapultem, je pouze z nouze ctnost - poměrně baňatý trup nedává možnost bezpečného uchopení rukou běžných rozměrů.

Krátce po třinácté hodině proběhlo slosování - desítky návštěvníků si odnesly drobné ceny, které věnovali zástupci zúčastněných firem. Nad výhercem hlavní ceny, stavebnice od firmy LN Model, pravděpodobně zvítezila zima (nebo hlad?) a tak zůstává ve hře napříště.

Vladimír Hadač

Předveď a prodej 2004 Předveď a prodej 2004

Snímky: Jiří Kadečka

Ohlasy

Předveď a prodej, MHM 5/2004 Předveď a prodej, MHM 5/2004