Modeláři na Nesvačilech

… co (a jak to) bylo

Nesvačilské podívání

20. září 2008


Tak jsem se netěšil už hodně dlouho. Beznadějná předpověď (počasí) celý týden neuvěřitelně vycházela, takže nebyla naděje na překvapivou změnu k lepšímu. První vydání nové podoby stěžejní akce našeho letišťátka se tedy odehrávalo při teplotě jen málo přes 10 stupňů Celsia (nad nulou, naštěstí) a za severního (tedy ke stálé dráze kolmého) větru přes 5 m/s.

Pozvání nicméně přijala a přijela naprostá většina oslovených, tuším že bez omluvy nedorazil jen jeden pilot. Dopoledne se létalo jen pro radost(?) - od plánované zkoušky programu jsem vzhledm k podmínkám upustil.

Odpolední program ovšem už běžel podle rozpisu - od jedné až téměř do pěti byly k vidění skutečně pěkné modely, dokonce nejen rádiem řízené. Pikantérií bylo vystoupení tří upoutaných akrobatů najednou, perfektně vyšel i start obří rakety Mercury Redstone.

Přestože jsem pro přistání připravil nouzovou téměř severojižní dráhu, naprostá většina pilotů se pochlapila a skvěle (až na zanedbatelné výjimky) přistávala i s bočním větrem. Včetně pilotů prvoválečných strojů!

Jsem potěšen potvrzením myšlenky, že k pěknému modelářskému programu nejsou bezpodmínečně nutné stroje vážící přes 20 kg. Domnívám se, že po vychytání pár nezásadních škobrtnutí bude Nesvačilské podívání důstojným nástupcem Setkání obrů.

Děkuji stovkám návštěvníků a doufám, že nebyli zklamáni. Kdo zůstal doma v teple, může se podívat na obrázky a video Tomáše z Letňan

Vladimír Hadač


Nesvačilské podívání 2008 - program (předběžný)

NESVAČILSKÉ POSVÍCENÍ

Přihlášeno bylo původně pět pilotů, počasí pochopitelně složení pozměnilo. Nicméně v sedm večer byla už docela slušné šero, do něhož se jako první odhodlal Marek Klásek s jediným zaregistrovaným "spalovákem" (Telemaster XL a ASP 8,54T). Po něm se mezi temnějícím nebem a rozsvícenou přistávací dráhou předváděly větší i menší elektrolety, kterým tleskalo naprosto nečekané množství diváků. Jejich srdce a hlasy ovšem získal a cenu diváků si odnesl Petr Kapuscinský za show s upoutaným elektroakrobatem F2B. Kdybych neviděl, neuvěřím!