Modeláři na Nesvačilech

… co (a jak to) bylo

SETKÁNÍ OBŘÍCH MODELŮ - XX. ročník

Sobota 15. a neděle 16. září 2001


Po oba víkendy před tím naším nebylo počasí vůbec pěkné. Při úpravě modelářské plochy pod věží jsme tedy tentokrát pořádně promrzli a zmokli. V úterý 11. září potom došlo k příšernosti v USA, což pro nás v konečném důsledku znamenalo zrušení sobotního leteckého dne. 
V pátek odpoledne ale přijel první stánek s občerstvením a první várka modelářů z Bratislavy - nezbylo, než vše honem dodělat. Do tmy dorazily více než tři desítky dalších se stany a přívěsy, jejichž osazenstvo se večer zahřívalo, jak to šlo.

V sobotu ráno moc nepršelo, takže již po osmé hodině dorazil na parkoviště první divák. Kolem desáté jsme mohli svolat brífing soutěžících v kategorii RCM3X. Mezi jednotlivými soutěžními koly se do vzduchu vydávaly i modely neakrobatické. Navíc se docela lepšilo počasí a tím také nálada.

Osm obřích akrobatů bylo v dané situaci asi maximum. Vrcholem pochopitelně byly odpolední volné sestavy. V té Radka Černého jsem s potěšením zaznamenal okamžiky opravdového souladu mezi pohybem modelu a doprovodnou hudbou. Michalu Menclovi jsme hudbu nemohli postit, protože jsem nestačil doběhnout pro CD přehrávač. Ukázalo se, že se nic nestalo - aspoň byl dobře slyšet nejen potlesk na otevřené scéně (toho se dostalo i dalším borcům), ale i výkřiky obdivu. Michal nejen umí, ale i myslí - třeba úvod sestavy s půlvýkrutem hned po odpoutání od země s okamžitým stažením plynu zvednul ze židle i otrlé nátury... Směrovkou Extry visící na ZDZ 160 cm3 potom zametal trávu na letišti a předváděl i další na našich letištích donedávna opravdu nevídané věci. Velmi příjemné zjištění: Od jarního soustředění na modelářském letišti Nesvačily se úroveň VŠECH nebývale zlepšila! Ještě jenou se touto cestou omlouvám všem soutěžícím za absenci závěrečného ceremoniálu - vzhledem k poměrně příznivému počasí jsem dal přednost dalšímu letovému programu. 

Odpolední a večerní program byl vrcholem víkendu. Občas vykouklo nesmělé sluníčko, klidnil se i vítr, takže přítomní létali jako o život. Komentovat všechny vystoupení nedokáži, proto jen připomenutí některých: Velmi mne zaujala akrobatická dvouplošná Malkovského Avia ing. Vratislava Rejdy. Zážitkem bylo předvádění cvičného Texana - jeho stavitel i pilot Antonín Dodek již své vystoupení dovedl opravdu k dokonalosti. Pavel Fencl tentokrát létal s "tmavomodřesvětovým" Spitfirem - byl jako živý. Spousta výztuh a křídel - to byly společné lety Karla Vodešila (Aero Ae-01) a Petra Taxe (Avro 504K). Petr Opěla tentokrát přenechal otěže (tedy vysílač) svého Pietenpola kolegu Taxovi, protože příliš nedůvěřoval povětří. Potěšila i novinka - Me 109 Petra Kudláčka. V duu žlutých piperů Aloise Raffaje a Václava Starého bylo chvílemi obtížné rozlišit, který z nich je ten na elektromotor. Spousta aerovleků, skupin třeba z první světové, velebné a velmi opravdové předvádění téměř čtyřmetrového Agro Turba Miroslava Tučka... Poprvé jsem na vlastní oči viděl asi v současné době největšího dvouplošníka u nás - třímetrové WACO YMF-5 Viktora Kučery. Paráda - při jeho letu jsem měl pocit, že aspoň někomu se podařilo splnit si sen. Potom došlo i na parkflyery a v nastávajícím šeru prý dokonce Zdeňkové Raškové našli a prolétli se spolu s další elektrickou L-200 Morava, postavenou podle jejich plánku včetně přistávacího světlometu.

CelkRydlo.jpg (64764 bytes)Jak byla sobota nakonec docela příjemná, tak byla neděle téměř děsná. Od rána pršelo, zima, vítr - a přesto přijížděly automobily s diváky i dalšími vystupujícími. Kolem jedenácté si tam nahoře vzali na více než hodinku volno a tak se mohlo s trochou sebezapření létat. Naprosto nejpilnější byli kolegové z Bratislavy - Helio Courier Vlado Kurjana vlekal jeden větroň za druhým, sám občas chvilku zavisel... Svetozár Supek opět " přesedal" z Foxe do Mustanga. Rodina Petráňů opět perfektně předvedla Čápa s Pionýrem, J. Holeček Brigadýra, nechyběla Helmerovic Galánka. Díky všem, kteří se odhodlali!

ParaDanRydlo.jpg (42728 bytes) Když už to vypadalo, že se nic dít nebude (opět voda, zima, vítr), podlehl Zdeněk Rydlo nátlaku a se synem Danem (na snímku) předvedli, jak létá profesionálně ušitý RC padák. Skvěle!

Kolem čtvrté odpoledne už zbyly v rozmočené ploše letiště jen vyjete koleje po aviích stánkařů. Stany nakonec během pondělka uschly, zato jistou kapku hořkosti nemohu pořád zapudit: Při účtování jsem našel pět modelářů, kteří si nechali proplatit příspěvek na cestu, modely ani nevybalili a zase beze slova odjeli. Ale jsem optimista - třeba si to odlétají příště. Nejen pro ně: XXI. ročník setkání obřích modelů letadel na Nesvačilech bude 14. a 15. září 2002!

Vladimír Hadač

Setkání obřích modelů 2001 - seznam přihlášených pilotů Soutěž modelů kategorie RCM3X

Ohlasy

Setkání obřích modelů, Benešovský deník 17. 9. 2001 Setkání obřích modelů, RCR 11/2001