Modeláři na Nesvačilech

… co (a jak to) bylo

Drakiáda

Neděle 12. října 2014


Opravdu už asi budeme muset místo drakiády plánovat soutěž halových modelů pod širým nebem - jinak ten vítr nepřesvědčíme.

Krásné, ale bezvětrné počasí přilákalo několik desítek rodinných výprav. Někteří si dokonce pospíšili s nedělním obědem, aby stihli být v jednu na srazu zájemců o návštěvu hangáru, kterou jsme ve spolupráci se školou Glider Aerobatic Club přispěli k celostátní iniciativě, vzešlé z diskuse na serveru gliding.cz.

Zhruba v půl třetí začala přehlídka draků, v níž se pouštěči tentokrát docela naběhali, nicméně všichni (draci i jejich provozovatelé) přežili bez úhony.

Na poslední chvíli dorazilo i družstvo z dětského domova v Sázavě. Kluci (pod dohledem jedné slečny) potěšili bojovností, s níž se snažili ve vzduchu udržet svoje opravdu tradiční a z opravdu nespeciálních materiálů vlastnoručně zhotovené a pomalované draky.

Zaujal i již známý obří Potměšilovic drak, tentokrát do bezvětří vybavený nadlehčujícími balónky, kteréžto technologie pak použili i další. Jiným způsobem se připravil na absenci větru Petr Fík Svoboda, který se svými potomky postavil kromě jiných i draka typu Podvodník bezvětrný, s nímž si lze užívat i doma a dokonce celoročně.

Nakonec se dokonce i naplnila předpověď počasí - po třetí hodině se rozfoukal vichr o rychlosti dokonce až 3 m/s, takže došlo i na opravdové pouštění draků.

Během přípravy vyhlášení laureátů předváděli pánové Polák a Kadečka placaté i větší akrobaty, letka Classic Models historiky, František Kašpárek z Týnce nad Sázavou kluzák F5J a nechyběl ani bonbónový bombardér Méďa Béďa Františka Sýkory z Mrače.

Účastníci, jejichž draci oslovili odbornou porotu, dostali nejen diplomy, ale i tašky s pozornostmi od společností Bateria Slaný, HPH Sailplane, Z-Trade, 21. základny TL v Čáslavi a Classic Models - děkujeme za podporu!

Drakiáda 2014 Drakiáda 2014

Fotografie: Jiří Kadečka

Drakiáda 2014 Drakiáda 2014 Drakiáda 2014

Fotografie: Jaroslav Potměšil