EAC - zobrazení článku
 EAC 2006 - Dan Hrachovec obhájil prvenství!
EAC   12.09.2006

Dan Hrachovec s trofejemi
Závěrečná soutěž seriálu EAC (European Acro Cup) se konala na sportovním letišti malého městečka Erbach nedaleko od německého Ulmu 8. až 11. září. Pro nás i pro Rakušany to bylo bohužel mnohem dále než do Schwandorfu, kde se obvykle finále seriálu odehrávalo. Nejen velká vzdálenost, ale i letošní útlum kategorie F3M u nás způsobily, že se zúčastnili jen tři naši piloti – Daniel Hrachovec a Jan Halašta ve třídě International a Zdeněk Šteigl v jednodušší třídě National.

Po organizační stránce byla soutěž připravena velmi dobře. Létalo se již od pátku odpoledne, kdy proběhla první kola povinných sestav ve třídě National (12 pilotů) a ve třídě International (6 pilotů). V sobotu se pak odlétaly první kola tajných sestav, druhá kola povinných sestav a druhá tajná sestava třídy International. Na neděli pak zbyla druhá tajná sestava National a pro diváky (bylo jich odhadem kolem 2000) nejzajímavější volné (free style) sestavy s hudebním doprovodem a různými kouřovými nebo jinými efekty. Časový rozvrh připravili pořadatelé velmi dobře a vše „klapalo“ až na konečné vyhlášení vítězů, které mělo díky probíhající modelářské show více než hodinové zpoždění.

Průběh soutěže International se vyvíjel velmi dramaticky: Všeobecně očekávaný vítěz Gernot Bruckmann z Rakouska pro technické závady na modelu nedolétal ani jednu tajnou sestavu a tak poslední seriálovou soutěž bezpečně vyhrál náš Daniel Hrachovec. Díky tomu obhájil i celkové vítězství v seriálu EAC za rok 2006. Hlavní pořadatel celého seriálu se sice pokoušel najít nějakou administrativní kličku, aby Gernota a Daniela dostal do atraktivního rozlétávání o vítězství v celém seriálu, ale nakonec zvítězil duch fair play a Daniel podle pravidel zvítězil díky většímu počtu vítězství v seriálových soutěžích. Gernot měl opravdu smůlu - v poslední době létá velice dobře (také díky soutěžní aktivitě v F3A). Doplatil na špatnou kontrolu baterie pro zapalování motoru a na lajdácky provedený lankový náhon směrovky.

Soutěž v Erbachu ve třídě International vyhrál tedy náš Daniel Hrachovec před Gernotem Bruckmannem z Rakouska a Stefanem Voglem z Německa (Jan Halašta skončil na 5.místě) a vlastně ve stejném pořadí dopadlo i celkové vyhodnocení EAC 2006. Ve třídě National jsme v roce 2005 obsadili první tři místa, letos se ale podobné „posvícení“ bohužel nekonalo. Zdeněk Šteigl skončil na soutěži v Erbachu na 11. místě a protrhl konečně šňůru posledních míst z předchozích soutěží.

Pro rok 2007 se v tomto seriálu žádné změny pravidel zatím nepřipravují (což je dobře!) a tak budeme jen doufat, že se zase objeví na soutěžích F3M nové tváře a vyplní se tak mezery po odchodu několika dlouholetých pilotů této kategorie. Přes značné rozpočtové problémy v letošním roce přihlásíme do seriálu EAC 2007 opět soutěž v Nesvačilech. Věřím, že přijede více pilotů a hlavně že se najdou sponzoři, kteří pomohou řešit ekonomicky. Bylo by škoda tento divácky zajímavý podnik, který již umíme zorganizovat, vypustit jen z rozpočtových důvodů.

Autor: Ing. Ji?í Havel

Vít?zové t?ídy International - zleva Bruckmann (AUT), Hrachovec (CZE), Vogl (GER)
?eští piloti se svými modely - zleva Halašta (Katana), Šteigl (Extra) a Hrachovec (Katana)