Nejdříve Česká republika.
Každý modelář může být pojištěn v rámci SMČR, musí být pochopitelně jeho členem. Člen SMČR je pojištěn na všech akcích, které jsou zveřejněné v rámci kalendáře SMČR, tedy jsou oficiální. Dále je pojištěn při organizovaném tréninku, kde je podmínkou stanovení místa a času tréninku na členské schůzi modelářského klubu. Přesné podmínky jsou k dispozici na oficiálních stránkách SMČR. Takže to vypadá, že modelář vlastně pojištěný může být, ale velmi omezeně.
Jak je to ale v zahraničí?
Předem je důležité připomenout, že českých modelářů jezdí do zahraničí čím dál tím více. A to nejenom na různá setkání a soutěže, ale třeba jen tak si vezmou model na dovolenou. A tím to začíná. Ono se to týká nejenom modelů velkých, až obřích, ale i malých pomaloletů, včetně dnes oblíbených in-door, třeba halových aktrobatů.
Podstatnou věcí je, že pojištění v rámci SMČR se na zahraničí nevztahuje. Pojištění je ale velmi důležité. Na drtivé většině akcí konaných v okolních státech se pojištění vyžaduje a je třeba jej doložit. Nebýt pojištěn a třeba si pojistnou smlouvu vymyslet je hrubý hazard, protože v případě nějaké nehody se nikdo na nic neohlíží a cizí měna je pro nás zatím pořád dost „tvrdá“. A to nemluvím o faktu, že potom člověk zaplatí úplně všechno, řekl bych doslova vysvlečou jej z kůže.
Naše pojišťovací ústavy neumožňují takové pojištění odpovědnosti sjednat, kromě donedávna jediné mě známé pojišťovny Generali, kde to bylo možné spolu s cestovním pojištěním. Bohužel pravidla se změnila a tak to není možné dnes ani tam. Veškeré nebezpečné sporty, letectví, natož účast na soutěži je uvedena ve výlukách, stejně tak je tomu u ostatních pojišťoven.
Tento problém řešili i piloti, kteří létají závody EAC. Prakticky jsme všichni usoudili, že jedinou možností je stát se členem nějakého jiného svazu, který na rozdíl od toho našeho něco dělá… jednou z možností je stát se členem Německého letecko-modelářského svazu, známého DMFV.
Členství v DMFV zakládá nárok na pojištění u věcné škody na majetku nebo osobách paušálem 1.500.000 EUR, na úrazovém pojištění 5.000 EUR, v případě smrti 10.000 EUR, pojištění právní, resp. trestní odpovědnosti 51.130 EUR.
Důležitou věcí je to, že mohou být pojištěny i modely s hmotností nad 25kg, pokud má pilot specielní povolení na základě požadavku DMFV.
Pojištění je platné pro celou Evropu (tedy i pro ČR) a vztahuje se na provoz modelů do celkové hmotnosti 25 kg na plochách, které jsou pro létání modelů prokazatelně určeny. Je možné uplatňovat i náhradu škody, která vznikla na základě dvojího vysílání na stejném kanálu, byť za cenu spoluúčasti.
Z výše popsaného vyplývá, že takovým způsobem je možné se pojistit nejenom v rámci Evropy, ale i v rámci ČR.
Tento článek si neklade za cíl dělat reklamu DMFV, je pouze návodem, jak lze některé věci řešit. Přitom pojistit se není problém, stačí z internetu stáhnout přihlášku, vyplněnou ji poslat poštou a poté zaplatit složenku. Roční poplatek činí cca 50 Eur. Možná se to zdá někomu moc peněz, ale faktem je, že za 60 kč /rok u SMČR nemůžete čekat zázraky. Na druhou stranu je to ale mnohem méně, než zaplatíme za povinné ručení u auta.
Detailní popis podmínek pojištění včetně potřebného formuláře je možné získat na webových stránkách www.dmfv.de
Dodatek: Z nejmenovaných zdrojů a informací jsem se dozvěděl, že v případě většího počtu českých modelářů organizovaných v DMFV by mohla být v České republice zřízena jakási pobočka pro vyřizování administrace spojené s členstvím. Že by budoucí konkurence SMČR ?
Autor: Radek ?erný |