MODEL GALA

Festival stavitelů létajících aparátů

…asi ještě dlouho nebude možné, aby si modelář mohl koupit rádiovou aparaturu hotovou a aby radista dostal vhodný model aspoň ve stavebnici. Ostatně toho ani není třeba litovat, protože tím se z krásného sportu, kde nejvíce těší vlastní práce, stává pouhé hračkářství.

Ing. Antonín Schubert, Rádiové řízení modelů, 1960

Model Gala - pérovka Jana Brskovského

Kresba: Jan Brskovský

Partneři:

(V abecedním pořadí)

Fascinace stavbou…

Před časem jsem se tak nějak smířil s tím, že je pryč doba, kdy si každý, kdo chtěl létat, musel model postavit vlastníma rukama. Dnes se ale na podzimních modelářských sešlostech mnohdy debatuje o tom, co si kdo na příští sezónu koupí - nikoli postaví. Chápu, pro určitou skupinu lidí prostě je ekonomičtější si model pořídit hotový… Že by to ale měla být nejobvyklejší cesta k tomu, jak si zalétat? (Tato úvaha se netýká špičkového sportovního nářadí - tam se jiné než specialisty vyrobené aparáty prosazují spíš výjimečně.)

Naštěstí jsou na setkáních po celé republice k vidění modely i letadla, do nichž jejich tvůrci vlastníma rukama zhmotnili svoje představy. Bohužel jim ale mnohdy asi nezbyly síly na pochlubení se jinak, než letovou ukázkou. O spoustě krásných éroplánů se tak dozvíme jen ty nejzákladnější technické údaje (a někdy ani ty ne).

Možná mne v tuto chvíli začínáte považovat za nekritického staromilce. Nejsem jím, jen se nehodlám vzdát příjemných okamžiků, během nichž se v dílně kochám vznikajícím modelem. Ba co víc: Chci dát příležitost k těmto libým zážitkům i ostatním.

Všechny, kdož jsou - či chtějí být - fascinováni přeměnou nic nenapovídajících materiálů v krásné létající aparáty, tedy zvu na další ročník Model Gala:


Vážení stavitelé,

chápu, že pro řadu z vás je nejdůležitější pocit uspokojení, který se člověka zmocní při pohledu na vlastníma rukama zhotovený model po prvním bezpečném přistání. Že mnozí nepotřebujete k radosti z létání publikum. Zkuste se ale, prosím, překonat a předveďte svůj model na Model Gala. Uděláte tím radost všem, kdož mají rádi létající aparáty, ale třeba i inspirujete ty, kteří si dosud na vlastní stavbu či dokonce konstrukci netroufli. Nakonec možná zjistíte, že trocha té pozornosti vám vlastně až tak nevadí…

Cílem Model Gala není vyhledávání nejvýkonnějších či nejpracnějších a  už vůbec ne nejdražších létajících strojů. Chce být příležitostí k  důkladnějšímu představení éroplánů - od kluzáků pro začínající po složité aparáty. Nejde o velikost; nebude zkoumáno, zda vyhovují pravidlům nějaké kategorie.

Milí návštěvníci

pokud vás byť jen trochu zajímá, jak a z čeho se rodí létající modely, přijeďte se podívat na Model Gala.

Budete mít zatím nepříliš častou příležitost seznámit se s pohnutkami, které stavitele vedly ke zhotovení jeho aparátu, dozvíte se, jaké problémy musel řešit, na co zajímavého během stavby narazil. V neposlední řadě byste se měli také pobavit, neboť doufám, že aspoň někteří účastníci nezůstanou při statické prezentaci i letové ukázce u suchých informací, ale že nás seznámí i se skutečnostmi, které třeba původně ani zveřejňovat nechtěli. Budete mít i příležitost se konstruktérů a stavitelů poptat na to, co vás zaujalo, nebo na problémy, s jejichž řešením jste si při stavbě vlastního modelu zatím neporadili.

Přímo na místě byste také měli mít možnost nakoupit modelářské potřeby.


Těšíme se na vás!

Vladimír Hadač


O Model & Aero Gala 2014© Vladimír Hadač 2014 - 2016        Modelářské letiště Nesvačily        Úvodní strana